Sposoby na wina domowej produkcji
Gotowe receptury
Wino z czarnej porzeczki. Domowy wyrób wina wino porzeczkowe
Zbiór przydatnych informacji oraz przepisów
dla amatorów domowego wina.
porzeczka
czarna porzeczka
porzeczkowe wino domowej roboty przepis na wino z czarnej porzeczki
Wino czerwone stołowe

Wino czerwone stołowe, wytrawne typu bordoskiego

Skład kupażu na 10l wina:
1. Wino z czarnych jagód - 7,5l
2. Wino wiśniowe - 2,5 l
3. Esencja "kino" 10- procentowa 50,0 ml

Nastawy winne fermentuje się na drożdżach szlachetnych rasy nr 4 Bordeaux nastawiając je na moc 11-12°, dodając przy tym tylko tyle cukru, ile potrzeba do uzyskania właściwej mocy wina, które powinno być zupełnie wytrawne.
Ilość dodanej do kupażu esencji ,"kino" lub taniny zależy od tego, jak cierpkie chce się otrzymać wino. Najpierw należy zrobić próbę na małej ilości wina, np. na 0,5 lub 1 l dodając, esencji 1ml, 2 ml itd. i próbując otrzymane wino. Dopiero po oznaczeniu potrzebnej ilości esencji można ją dodać do gąsiorka lub balonu.
Podane w przepisie proporcje mogą ulec zmianie w zależności od materiału, jaki jest do dyspozycji, przy czym wino wiśniowe można w części zastąpić jeżynowym.
Gotowe wino przechowuje się w niskiej temperaturze (piwnicy). Jeżeli chce się je przechowywać przez dłuższy okres, należy je spasteryzować lub wzmocnić, dodając co najmniej 20-25 ml spirytusu 95° na 1l wina.


Źródło: "Domowy wyrób wina" - Jan Cieślak:: Rodzaje win :: Walory zdrowotne :: Fermentacja :: Sprzęt winiarski
:: Przepisy na wina :: Przechowywanie :: Co może zaszkodzić 
ciekawe strony: sprężarki kielce eurostars przelotka do drutu wyszczuplanie sylwetki kielce sklep medyczny kielce laminaty pasy napędowe statystyka