Sposoby na wina domowej produkcji
Gotowe receptury
Wino z czarnej porzeczki. Domowy wyrób wina wino porzeczkowe
Zbiór przydatnych informacji oraz przepisów
dla amatorów domowego wina.
porzeczka
czarna porzeczka
porzeczkowe wino domowej roboty przepis na wino z czarnej porzeczki
Wino typu wermut


Bardzo popularnym i rozpowszechnionym u nas typem wina gronowego jest korzenno-ziołowe wino wermut (nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy piołunu ,,Wermutkraut", który jest podstawowym składnikiem wermutowych mieszanek ziołowych).Znane są u nas wermuty jugosłowiańskie, węgierskie, francuskie, ale szczególnie dobrą opinią cieszą się doskonale wermuty włoskie produkowane w Turynie (Vermouth di Torino) przez firmy o światowej sławie, jak Martini i Rossi, Cinzano lub Gan-ćia.
Ciekawy jest sposób produkcji włoskiego wermutu. Jako wino podstawowe stosuje się wino Moscato d'Asti, które szczególnie dobrze nadaje się do mieszania z ziołami i przyprawami. Fermentację moszczu przerywa się w odpowiednim momencie, aby zatrzymać w winie część cukru oraz aromat winogron odmiany Muscat. Następnie wino podstawowe (po przefiltrowaniu) miesza się z wybranymi winami południowych Włoch i do tego kupażu dodaje mieszankę z około 50 ziół i przypraw aromatycznych. Po ustalonym okresie leżakowania dosładza się wino syropem cukrowym, otrzymanym przez rozpuszczenie cukru w winie, wzmacnia spirytusem do 16-18° i ewentualnie dobarwia (przy czerwonych wermutach) - karmelem.
Wermuty można scharakteryzować jako białe wino deserowe o barwie brązowej (są również wermuty bezbarwne), mocy 14-16°, o zawartości ekstraktu 150-170 g/l (ok. 15% cukru) i średniej kwasowości 5,5-7% (5,5-7,0 g/l); zapach wina - przyjemny, korzenny, smak - słodki, korzenny z mniejszą lub większą goryczką.

Wino deserowe typu wermut
Skład kupażu na 10 l wina:

1. Wino jabłkowe 5,00-5,50l
2. Wino agrestowe 1,50l
3. Wino porzeczkowe 1,00l
4. Wino głogowe lub z dzikiej róży 0,50l
5. Syrop cukrowy z 1,25 kg cukru 1,25l
6. Karmel 20—40 ml
7. Spirytus 95° 0,30-0,40 l
8. Esencja wermutowa na 10 l wina ok. 0,30l

1.Do sporządzania wermutu można użyć wszelkiego rodzaju win białych dobierając je jednak tak, aby kupaż nie wypadł zbyt kwaśny. Ponieważ smak tego wina jest słodko-gorzkawy, na wermut można przerabiać wina mniej udane, o pewnych wadach smakowych, które zostają złagodzone i zamaskowane słodyczą i goryczka wina.
2. Esencję wermutową można przyrządzić wg przepisu 60 lub kupić gotową. Mieszankę ziołową najlepiej stosować oryginalną włoską, np. firmy Domenico Ulrich w Turynie. Z mieszanki tej można sporządzić esencję według przepisu 60 albo w następujący sposób: 25-30 g mieszanki zalać w emaliowanym rondelku 250 ml wrzącej wody, szczelnie przykryć i pozostawić w spokoju na 24 godz. Następnie dodać 0,5 l wina (najlepiej porzeczkowego) oraz 150 ml spirytusu i macerować 5-6 dni, codziennie mieszając. Po przefiltrowaniu uzyska się ok. 750 ml esencji, wystarczającej na 8-10 l wina. Zamiast nakrytego pokrywką rondelka lepiej zastosować naczynie szklane (kolbę) zamknięte szklanym korkiem.
3. Po dodaniu esencji do kupażu wino musi się zharmonizować (jak mówią popularnie „przetrawić") podczas leżakowania (3-6 mieś.), po czym po przefiltrowaniu będzie gotowe do spożycia.
4. Ilość esencji (kupionej lub własnej) należy dobrać do smaku wykonując próbę na niewielkiej ilości wina (0,5-1,0 l).
Zastosowanie i sposób konsumpcji
Wermut jest winem XX wieku o bardzo wielostronnym zastosowaniu. Przed obiadem lub kolacją konsumuje się go - aby skrócić czas do posiłku i pobudzić apetyt. Przy rozmowach - aby się ożywić, w czasie gry i zabawy - żeby się odświeżyć i poprawić nastrój.
Pije się go bezpośrednio z kieliszka do wina, z lodem w szklance, z wodą sodową w szklance albo w postaci cocktailu - z kieliszków cocktailowych.Źródło: "Domowy wyrób wina" - Jan Cieślak:: Rodzaje win :: Walory zdrowotne :: Fermentacja :: Sprzęt winiarski
:: Przepisy na wina :: Przechowywanie :: Co może zaszkodzić 
ciekawe strony: sprężarki kielce eurostars przelotka do drutu wyszczuplanie sylwetki kielce sklep medyczny kielce laminaty pasy napędowe statystyka